wtorek, 4 marca 2008

Prace ziemne

Czołem wojownicy,

Dziś pragnę przedstawić opracowany przeze mnie modułowy system okopów. Podstawowym wymiarem jest cal - tak jak bazowa podstawka do BC (przynajmniej ja taką stosuję :) ). Typowy okop ma wymiary 2 cale szerości i 1 cal głębokości. Krzyżowania, rozgałezienia, małe stanowiska mają wymiar cal na cal.

Przejdźmy do prezentacji.Typowe prace ziemne. Zygzakowata linia okopów i okop dobiegowy. Po lewej stronie moje figurki do MP (niedługo przeniosą się na większe podstawki :) a po prawej pluton piechoty do BC. Zakładam że jak podstawka siedzi okrakiem na okopie to "korzysta" z niego.  Tu mamy większy kaliber.
Po lewej Flak 37, po prawej Flak 88. Mniejszy okop na 1,5 na 1,5 cala a większy 2 na 2 cale. Jeszcze nie opracowałem patentu jak wkomponować takie modele na podstawach w okopy więc na chwilę obecną nie podstawkowałem działek.
No i na koniec grubsza konstrukcja.
To model od WARGAMER'a "wmontowany" w system. W opisie pruduktu jest podane że to schron bojowy ale w rzeczywistości to schron bierny dla dwóch drużyn piechoty typu Unterstand 688 dobudowanym Ringstandem 58 (popularna nazwa to Tobruk). Chłopaki czekali spokojenie aż przeciwnik skoćzy ostrzał i szybciutko biegli na stanowiska aby odeprzeć wroga. Ze wględu na pośpiech bardzo czesto takie bunkry nie były obsypuwane ziemią - ja też tego nie zrobiłem bo model ma zdejmowany dach i można pokarać co tam  środku jest. Dużo nie było, w sumie same prycze.

Uwagi:
Strona kopiąca okopy starała się zachować ciągłość chyba że trafiano na teren typu bagienko który można zabezpieczyć mniejszą ilością wojska - wtedy kopano oddalone od siebie po 50-200 metrów posterunki na drużynę-pluton. Powoduje to że w naszej ulubionej grze trzeba by wyprodukować okopów na całą szerokość stołu - tak na 120 cm w lini prostej co przekłąda się na 140-150 cm jeżeli okop raczy zygzakować. Do tego dochodzą rowy dobiegowe i inne przyległości... W sytuacjach ekstremalnych (Kursk) Armia Radziecka rękami cywili wykopała 3,8 km okopu na 1 km frontu co może dać na sstole 120 cm prawie 4 metry okopów :) Do tego trzeba dorzucić okopy specjalne i inne udziewnienia.
Wniosek:
Kopny ale z umiarem.

W planach mam zasieki, miny i jakieś utrudnienia dla czołgów. Samych okopów mam już ponad metr :)

1 komentarz: