piątek, 24 października 2014

BCK2 - przypomnienie zasad

Czołem,

W ramach niedzielnego starcia postanowiłem sobie odświeżyć zasady i rozegrałem (hehe) takie oto starcie.

Armia czerwona
Wykorzystując przełamanie w powstałą lukę dowódca frontu wprowadził:
3 bataliony T-34 ( 3 razy po HQ + 4 * T-34/85, czemu tak o tym później )
pułk SU-100 ( HQ + 4 * SU-100)
kompanię szturmową piechoty ( 3 * inf/smg )
elementy dowództwa brygady: pluton rozpoznawczy ( BA-64 ), pluton przeciwlotniczy ( M-16 )

Strona niemiecka przygotowała pozycję ryglową
ciężki batalion przeciwpancerny ( HQ + 3 * Nashorn + 6 * Pak43 z ciągnikami )
kompanię piechoty
całość okopana w dwóch rzutach, 2 kompanie zmotoryzowane w pierwszej linii, kompania zmechanizowana w drugiej, piechota wspierała pierwszą linię

No i zaczęło się. Rosjanami grałem trochę na pałę, do przodu, do przodu!!! Niemcy nie mogli też rozwinąć skrzydeł, okopanymi działami broni się raczej statycznie. W sumie chciałem sobie przypomnieć co i gdzie jest w podręczniku.Prawe radzieckie skrzydło miało przed sobą otwarty teren, strzelaliśmy się na maksymalnych zasięgach. Za to prawe skrzydło poprowadziłem lasami co skończyło się dla faszystów eliminowanie plutonu po plutonie. Jakieś jednostkowe udana obrona panzerfaustami  nie miała znaczenia, niemiaszki były albo rozstrzeliwane na minimalnych dystansach lub wklepywane w glebę przez gąsienice. Druga linia obrony była umieszczona zdecydowanie za blisko i sowieci wpadli na nią na karkach uciekających Niemców. Radzieckie czołgi wpadły do wioski i pozostała tylko ewakuacja.pluton Pak43, w tyle stanowiska Nashornów

początek natarcia, są pierwsze straty

nie było litości, te niemcaszki przed chwilą odstrzeliło kilka naszych czołgów swoimi panzerfaustami

prawe skrzydło obrony właśnie pękło

 atak po szczerym polu zawsze jest kosztowny

Aaaaa! Ivan za plecami

Strona niemiecka meldowała że udało się ewakuować:
HQ
Pak43
2 * ciągniki Sdkfz 7
( czyli 1/9 stanu początkowego, dowódca batalionu został przeniesiony do rezerwy kadrowej, jakbym zdecydował się na odwrót dosłownie turę wcześniej to bym uratował kompanię Nashornów, odizolowany pluton ppanc z osłaniającym ją plutonem piechoty spisałem na straty )

Strona radziecka milczy o stratach ale brygada pancerna została przeniesiona do rezerwy i pojawiła się na froncie dopiero po kilku miesiącach. Raportowano zdobycie kilkudziesięciu ciężkich armat ppanc, kilkudziesięciu ciągników i samochodów oraz wzięcie do niewoli około 100 jeńców.

Na koniec kilka dywagacji na temat struktur. Radziecki batalion pancerny to 21 czołgów, a niemiecki to od 76 do 96 czołgów. Wynikało to z podejścia do dowodzenia a to bezpośrednio wynikało z tego że łatwiej wyszkolić oficera aby sprawnie dowodził mała jednostką niż dużą. Niemcy starali się zachować standardy z początków wojny. W grze dawało by to niemieckie grupy z 17 standami i radzieckie z 4 standami. Grywalne ale lekko niesprawiedliwe. Kolo Ivan traci 4 standy i idzie na piwo za to niemiecki kolega może dalej grać ale za to kupą standów. Niegrywalne. Więc jak już się spotkamy to proponuję wystawiać radziecką brygadę czyli 3 bataliony pod jednym HQ. Da to 12 standów.

Na tym koniec, do zobaczenia w niedzielę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz